| Издател | СамИздат |
| Език | български |
| ISBN | |
| Баркод | |
| Категории | Есеистика. Публицистика. Българска, Българска проза, Съвременна българска литература, Българска художествена литература, Художествена литература, Книги |
„Попътни етюди“ е втората пътеписна книга на Евдокия Борисова след излязлата през 2018 г. „Пътеписаници“ Тук амбицията на авторката да опише своите пътешествия се съчетава с желанието й да разказва истински истории, и смешни, и тъжни, през призмата на жадния й поглед да обхване необозримото. Четенето на тези пътеписи, назовани „попътни етюди“ , е истинско приключение, защото ни кара да забравим суетата на ежедневието и дори за известно време да се отстраним от сковаващата ни рутина и еднообразието от потока на дните. Кратките форми разкриват едновременно и картините на посещаваните места, но и симптоматичните образи на остроумния и добронамерен, в същото време критичен и скептичен пътешественик-разказвач и неговите спътници-герои. В повечето пътеписни разкази участват чаровни спътници, реални персонажи, съпътствали авторката и описани с обич от нея. В други нейните герои са исторически лица и събития, митологични или легендарни библейски и евангелски персонажи. Така пътеписите й придобиват сложен мозаечен облик на критически есета, на вдълбочени литературни анализи, естетически и критически етюди.
Евдокия Борисова разказва увлекателно за видяното и преживяното и заедно с това представя ненатрапливо един чувствителен, ироничен и същевременно обичащ хората и техния свят поглед. Същевременно проникновението й в непосредствено видяното позволява авторката да навлиза дълбоко зад повърхността на видимото и обозримото, и да прави своите изненадващи открития – от характерологични закономерности в поведението на случайни попътни минувачи до знаци или дори поличби, на народни съдби.
Същевременно в тези наглед безгрижни разкази с романтичен привкус или хумористични епизоди от пътувания блика духът на комедия дел арте, на карнавалното чувство от живота в движение, в път. Всичко това създава характерния привкус на радостта от движението, придвижването, откривателството във всички аспекти на сетивността и осмислеността на преживяното и преживяването. Един неповторим аромат живота, избликващ в познатото и непознатото, очакваното и неочакваното, срещано по Пътя.
Все още няма мнения за тази книга.
Напиши коментарЩе бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.
Ще бъдат изтривани мнения:
Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]