Издател | Шамбала-Букс |
Брой страници | 124 |
Година на издаване | 2020 |
Корици | меки |
Език | български |
Тегло | 161 грама |
Размери | 14x21 |
ISBN | 9789543192380 |
Баркод | 9789543192380 |
Категории | Етнология, История, Книги |
В тази книга Георги Мишев изследва водата, едната от стихиите, без които човек не може. Не може не само затова, че няма да оцелее ожаднял и обезводнен. В това човекът си прилича и със земята, и с растенията, и те трябва да „пият”, за да дават плод. Човекът не може да живее без вода поради други нейни онтологични свойства – хигиенни, освежаващи, а и естетически (да гледаш течащата вода е истинско удоволствие, неслучайно фонтаните украсяват централните площади в градовете).
В културата, която още е жива по българските села, която познават и доста граждани, водата се смята за притежаваща магически свойства. В народния език тя получава доста определения: още от приказките знаем за жива и мъртва вода, а има и неначената, ненапита, мълчана, нощувала по звездите… В нея се добавят билки и различни предмети да засилят магичната й и измиваща сила. Тя отнася всичките злини и освобождава тялото и душата от въздействието на нечистото.
Тези свойства са необходими за извършване на много обреди, но преди всичко за лечебните практики, и тъкмо на тях посвещава своя труд доктор Мишев.
Ключови думи: Голямото четене
Все още няма мнения за тази книга.
Напиши коментарЩе бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.
Ще бъдат изтривани мнения:
Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]